Dieta a její druhy

Hubnout lze dnes i pomocí tzv. dietních boxů. Krabičková dieta je především pohodlná pro ty, kteří nestíhají vařit či nemají o dietním stravování příliš velký přehled. Tyto firmy a jejich odborníci jídlo nejen připraví, ale i za vás vypočítají kalorickou hodnotu pokrmu (většinou se pohybuje v rozmezí 5000 kJ pro ženy a 7000 kJ pro muže).

Dukanova dieta

Tuto dietu založenou převážně na konzumaci bílkovin a omezování sacharidů vytvořil francouzský lékař Pierre Dukan. Dukanova dieta má čtyři fáze - útočnou, proplouvací, upevňující a stabilizační. V prvních fázi dochází k největší redukci hmotnosti, mezi dovolené potraviny patří libové maso a ryby, vejce, netučné mléčné výrobky. Ve fázi proplouvací se ke dnům s čistě bílkovinnou stravou přidávají dny, kdy je dovolena i zelenina. Během třetí upevňující fáze se pomalu přechází na normální stravování, navíc se smí konzumovat ovoce. Poslední stabilizační fáze se dodržuje celý život a vychází ze základní myšlenky předchozích tří fází a zásad zdravého životního stylu. Více informací naleznete pod odkazem dukanova dieta.

Žlučníková dieta

Pokud máte zažívací problémy, je vám těžce po tučném jídle a pociťujete bolest v pravém podžebří nebo se chystáte na operaci se žlučníkem, úlevu vám může zajistit žlučníková dieta. Žlučníkovou dietu obvykle doporučuje lékař v případě, že se potvrdí zánět žlučníku, žlučníkové kameny, žlučníková kolika nebo nádory žlučníku. Tato dieta je ale vhodná i pro lidi se zažívacími problémy, které by mohly vést k onemocnění žlučníku. Ke žlučníkové dietě patří především omezením konzumace tuků a kořeněných jídel, ale i dodržování zásad zdravé výživy – tedy začít den lehkou snídaní, jíst alespoň 4 x až 5 x denně, mezi jídly dodržovat maximálně 2 až 3 hodiny pauzu, všechna jídla připravovat čerstvá, omezit tučné, pečené nebo smažené jídlo na minimum a pít dostatečné množství neperlivé vody. Více informací o této dietě naleznete pod odkazem žlučníková dieta.

Mléčná dieta

Mléčná dieta je velmi monotónní dieta založená na konzumaci mléka a mléčných výrobků v kombinaci s malým množstvím zeleniny a masa v přesných časových intervalech. Při správném postupu lze během 14 dní shodit 7-10 kg. Mléčná dieta se hodí pro ty, kteří chtějí rychle zhubnout více kilogramů, mají pevnou vůli a jsou ochotni riskovat zdravotní komplikace v důsledku rychlé ztráty kil a nedostatku živin. K redukci váhy vede malý příjem kalorií, pravidelnost stravování, žádné přílohy ani sladkosti a pitný režim. Jídelníček při mléčné dietě tvoří zejména mléko a mléčné výrobky, v omezeném množství je možné jíst i maso a zeleninu. K tomu je doporučováno dodržovat pitný režim, tedy minimálně 2 litry vody denně. Více informací pod odkazem mléčná dieta.

Bezlepková dieta

Při bezlepkové dietě se snažíme ve stravě omezit příjem lepku neboli glutenu, konzumovat potraviny bezlepkové nebo s omezeným obsahem lepku. Výrobky obsahující gluten (lepek) jsou zakázané: ječmen, pšenice, žito a oves. Tyto složky by měly být nahrazeny kukuřicí, rýží nebo sójou. Bezlepková dieta je bohatá na bílkoviny, s nízkým obsahem tuků a polysacharidů. Bezlepková dieta je nezbytným a trvalým prostředkem stabilizaci stavu u celiakie a Duhringovy nemoci. Více informací naleznete pod odkazem bezlepková dieta.

Ovocná dieta

Ovocná dieta je krátkodobý dietní program, velmi podobný dietě ananasové, jen s tím rozdílem, že v ovocné lze kombinovat více druhů plodů nebo se naopak zaměřit na libovolný z nich, který nám nejvíce chutná. Dietních postupů a příkladů jídelníčků existuje nepřeberné množství a není na škodu se pustit i do drobného experimentování. Více informací pod odkazem ovocná dieta.

Dash dieta

Dieta Dash se řadí mezi  diety, které jsou odborníky nejčastěji uznávány jako ty nejzdravější. Tato dieta především snižuje krevní tlak a pomáhá k hubnutí. Reguluje cukr v krvi a zaměřuje se ve velké míře na potraviny s nízkým obsahem sodíku. Dieta Dash byla původně vyvíjena americkým Národním institutem pro plíce srdce a krev a poslední tři roky je hlavně v Americe velmi oblíbená. Více informací naleznete pod odkazem Dash dieta

Další druhy diet:

Dieta Lenky Kořínkové
Dieta Štefana Margity

Bezplatná zákaznická linka

800 200 204

Napište nám

info@dietavkrabicce.cz

Otázky a odpovědi

Časté dotazy