Dieta Štefana Margity

Dieta podle pana Štefana Margity je jedna z populárních diet pojmenovaná podle mediálně známé osobnosti. Původně snad vychází z tzv. Atkinsonovy diety (dieta s omezením sacharidů). Z dnešního pohledu ovšem přímo odporuje řadě zásadních obecných doporučení dietních odborníků. Proto ji zařazuji do škatulky problematických dietních jídelníčků.

Nutno zdůraznit, že Dieta Štefana Margity je důsledkem katastrofální neznalosti fyziologie a z dlouhodobého hlediska vám může jedině uškodit.

Jaké potraviny jsou povoleny

Jí se jen třikrát denně, nejméně k snídaní (často jen teplý nápoj), velmi málo k obědu a nejvíce k večeři. Povoleny jsou vejce, uzeniny (šunka), zelenina, ovoce, kuřecí maso, káva, mléčné výrobky. Vše je, až na některé výjimky, omezeno množstvím.

Jaké potraviny jsou zakázány

Na minimum jsou omezeny veškeré přílohy, tedy pečivo, brambory, rýže, těstoviny a všechno sladké (krom omezeného množství ovoce).

Výhody

  • Snížení hmotnosti se dostavuje už po několika dnech a může jít až o několik kg.

  • Jsou povoleny tuky. Oproti jiným dietám nezakazuje dieta tučné výrobky (uzeniny, tučné sýry), což chuťově, bez ohledu na zdraví, vyhovuje těm, kteří se těchto pochoutek neradi vzdávají

Nevýhody

  • Nedostatek živin. V dietě chybí mnoho výživově hodnotných látek.

  • Příliš cholesterolu. Margitova dieta obsahuje hodně vajec a jiných potravin bohatých na cholesterol, který je rizikovým faktorem kardiovaskulárních i jiných onemocnění.

  • Díky nedostatku bílkovin ve stravě ubývá více svalové hmoty než tuků.

  • Zažívání. Konzumace některých potravin bez přílohy může podráždit vnitřní orgány.

  • Hlad. Díky malým porcím a nevhodné skladbě jídelníčku je velká pravděpodobnost hladovění.

Doporučujeme také vyzkoušet krabičkovou dietu, kterou si můžete objednat na našich stránkách.

Bezplatná zákaznická linka

800 200 204

Napište nám

info@dietavkrabicce.cz

Otázky a odpovědi

Časté dotazy